Voleybol Sahası Kurulumu

Voleybol Sahası Kurulumu


Özellikle kadınların daha çok tercih ettiği bir spor dalı olan voleybol, açık ve kapalı alanlarda rahatlıkla oynanabilmektedir. Voleybol sahası diğer spor dallarının sahalarına göre biraz daha farklıdır. Ortada bir file bulunur ve sahayı takımlara ayırır.  Oyun file etrafında oynandığı için filenin kurulumu çok önemlidir. Normal standart ölçülerde filelerin kullanılması gerekmektedir. Bu ölçüler uluslar arası voleybol federasyonun verdiği ölçüler ile aynı olmak zorundadır. Bu şekilde voleybol sahası kurulumu yapabilirsiniz. Voleybolun çok fazla çeşidi vardır. Kar voleybolu, havuz voleybolu, ayakta voleybol, plaj voleybolu, engelliler için oturarak voleybol. Bu şekilde her alanda rahatlıkla voleybol sahası kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Voleybol Sahasının Özellikleri

Voleybol sahasında zemin çok önemlidir. Kesinlikle düz, girinti ve çıkıntıları olmayan yumuşa bir zemin tercih edilmelidir. Gene zemin de uluslararası ölçülere uygun bir şekilde yapılmak zorundadır. Zemin yapıldıktan sonra zemin çizgileri beyaz boya ile çizilir. Daha sonra file sahanın ortasına yerleştirilir. En son sahanın tel örgüler ile kaplanması gerekir. Bu şekilde voleybol sahasının kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Zemin seçenekleri olarak beton ya da asfalt zemin tercih edebilirsiniz. Açık bir saha kullanacaksanız kauçuk zemin gibi yumuşak zeminleri tercih edebilirsiniz.  Ayrıca doğal bir görünüm oluşturmak için futbol sahalarında uygulanan çim halı uygulaması da zeminde kullanılabilmektedir. Voleybol sahası kurulumu için seçeceğiniz alan da çok önemlidir. Olabildiğince boş bir çevreye saha kurulumunu gerçekleştirmelisiniz. Oyun sırasında etrafta gürültülü yapıların olmaması önemlidir.

Voleybol Sahası Kurulumu Nasıl Yapılır

Voleybol sahasının en önemli parçası filedir. File genellikle 1 metre genişliğinde olacak şekilde seçilir. Uzunluğu ise 9,5 metredir. Oyun esnasında oyunculara göre filenin boyutu farklılık göstermektedir. Bayanlar için file boyu 224 m erkekler için ise 243 m olacak şekildedir. Voleybol sahası kurulumu için bu ölçüler oldukça önemlidir. Uluslar arası standartlara uygun ölçüler kullanılmadığında saha kurulumu yapılmayacaktır. Ayrıca file direklerinin kesinlikle tellerle bağlanmaması gerekir. Bu şekilde sporcular yere düştüklerinde teller yüzünden sakatlanabilirler. File uygun yöntemler kullanılarak zemine sabitlenmelidir. Zeminde kullanılan malzemenin de kesinlikle sporculara uygun olması gerekmektedir.

Gönderiliyor...

TALEP FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.