Çok Amaçlı Saha Kurulumu

Çok Amaçlı Saha Kurulumu


Çok amaçlı sahalar birden fazla spor dalının tek bir sahada oynanabileceği şekilde tasarlanmaktadır. Bu sahalar genellikle okullarda, park ve bahçeler de çok fazla tercih edilmektedir. Çok amaçlı saha kurulumu için öncelikle hangi spor dallarını bir arada kullanacağınıza karar vermelisiniz. Genellikle basketbol, futbol ve voleybol sporlarının bir arada olacağı sahalar tercih edilmektedir. Ayrıca çok amaçlı saha kurulumunda sahanın etrafına çok önem vermelisiniz. Birden fazla spor dalı bir arada olacağı için saha etrafında boş bir alan olması gerekmektedir ve aynı zamanda saha tel örgüler ile kapatılmalıdır.

Çok Amaçlı Saha Nasıl Kurulur

Çok amaçlı sahalarda genel ölçüler vardır ve kişilerin mutlaka bu ölçülere uyması gerekmektedir. Sahanın genişliği 18 metreyken uzunluğu ise 36 metre olmalıdır. Ayrıca çok amaçlı sahalarda en fazla 3 branş bir arada bulunabilmektedir. Genel olarak da saha özellikleri birbiri ile benze branşlar tercih edilmektedir. Çok amaçlı saha kurulumu için uluslararası bu ölçülere uygunluğa çok dikkat edilmelidir. Ayrıca saha zemini de oldukça önemlidir. Üç branş bir arada olacağı için her branşa uygun bir zeminin tercih edilmesi gerekmektedir. Genellikle tercih edilen zeminler mantar, yumuşak zeminlerdir. Bu tarz zeminler her spor dalı için uygunluk gösterir. Aynı zamanda çim halı zemin kullanımı da tercih edebilirsiniz. Bu zeminde voleybol, futbol ve basketbol gibi sporlar için yeterli olacaktır.

Çok Amaçlı Saha Kurulumu Özellikleri

Çok amaçlı saha kurulumlarında aydınlatmalara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Gece de ışıklandırmanın olması şarttır. Bu şekilde sporcular daha iyi performans göstereceklerdir. Branşlara özel pota ve direklerin kurulumunun gene uygun ölçülerde yapılması önemlidir. Ayrıca bu direklerin yerleşimleri çok önemlidir. Diğer spor dallarını etkilemeyecek şekilde bir yerleşimin yapılması gerekmektedir. Çok amaçlı saha kurulumu için tüm bunlara dikkat ettiğinizde herhangi bir sorun ile karşılaşmayacaksınızdır. Çok amaçlı sahaların kapalı bir alanda olmasını istiyorsanız sahanın çevresini branda ile kapatabilirsiniz. Ya da saç kaplama, plastik kaplama da tercih edebilirsiniz. Bu şekilde kötü hava koşullarından etkilenmeden üç branşın bir arada olabileceği bir saha yapmış olacaksınız.

Gönderiliyor...

TALEP FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.