Basketbol Sahası Kurulumu

Basketbol Sahası Kurulumu


Sevilen ve çok fazla tercih edilen spor dallarından biri olan basketbol için saha seçimi oldukça önemlidir. Basketbol sahası kurulumu için kişilerin öncelikle zemine dikkat etmesi gerekmektedir. Olabildiğince yumuşak ve kaymaz zeminler üzerinde bu oyun oynanmalıdır. Sporcular düşme gibi bir durumla karşılaştıklarında zeminden zarar görmemelidirler.  Basketbol sahası kurulumu için mutlaka uluslararası ölçülere uygun tercihler yapılmalıdır. Aksi takdir de saha kurulumunu gerçekleştiremezsiniz.

Basketbol Sahası Özellikleri

Basketbol sahası dikdörtgen şeklinde bir sahadır ve etrafında seyircilerin oturabilmesi için alanlar vardır. Basketbol sahasının ölçüleri 28 metreye 15 metre olacak şekilde ayarlanmak zorundadır. Bu boyutlardaki saha ortadan ikiye ayrılır, bu şekilde takımların alanları belirlenmiş olunur. İki adet pota vardır. Tam orta alanda çizginin çevresinde bir yuvarlak vardır. Bu yuvarlak alan etrafında da potadan gelen farklı bir yuvarlak vardır. Bu yuvarlak alanlar atışların puanlarını belirlemek için kullanılmaktadır. Ayrıca potaların çapı da 45 cm olmak zorundadır. Genelde potalarda file kullanılır. Potanın arka alanı ise tercihe göre şeffaf seçilmektedir. Basketbol sahası kurulumu için çevrede çok önemlidir. Mutlaka çok fazla gürültünün olmadığı bir açık alan üzerine sahanın kurulması daha iyi olacaktır. Bu şekilde oyuncuların dikkatleri dağılmaz.  Basketbol sahasının zemini de oldukça önemlidir. Kapalı alanlarda ahşap cilalı zemin kullanılır. Bunun sebebi topun yere çarpması ile daha iyi geri dönüş yapmasını sağlamaktır.  Açık alanlarda ise daha çok yumuşak zeminler tercih edilir. Aynı zamanda bu zeminin kötü hava koşullarına karşı da dayanıklı olması gerekmektedir. Zemin yağmur ve kardan etkilenmemeli, koku yapmamalı ve bozulmalar olmamalıdır. Bu şekilde oyuncular sahadan olumsuz yönde etkilenmezler.

Basketbol Sahası Kurulumu Önemli Noktalar

Basketbol sahası kurulumlarında mutlaka uluslararası ölçülere uygunluğa dikkat etmelisiniz. Bazı durumlarda bu ölçülerin dışına çıkılabilmektedir fakat profesyonel bir basketbol sahası için mutlaka bu ölçülere uyulması gerekmektedir. Basketbol sahası kurulumunda seçeceğiniz alana da dikkat etmelisiniz. Basketbol sahası kurulumu sporcular düşünülerek yapılmalıdır. Sporcuların dikkatini dağıtacak hiçbir etkenin etrafta olmaması gerekmektedir. Ayrıca sporcuların sağlıkları düşünülerek sahanın uygun koşullarda hazırlanması gerekmektedir.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Türü Standart Ölçüler Ara Direkler Yatay Kayıt Kafesli Tel Direk Kaplaması Zemin Kaplaması
Tenis Kortu 28x36 m H:4m Ø60 buru Ø48 buru 40x40mm
Ø3,5mm PVC
Yağlı boya yada galvaniz üzeri poliyester boyalı Akrilik & Kauçuk
Basketbol Sahası 19x29m H:5m Ø60 buru Ø48 buru 50x50mm
Ø3,5mm PVC
Halı Saha 25x45m H:6m Ø60 buru Ø48 buru 50x50mm
Ø3,5mm PVC
Gönderiliyor...

TALEP FORMU

Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girip gönderiniz.